• Skip to main content
  • Skip to footer
4thly

4thly

We Accelerate Startups Worldwide

4thly Virtual Academy, Sprint 2, Lesson 1

Understanding Unit Economics

The most boring thing that can kill your startup.

Every venture distills down to Unit Economics – the notion that there’s one unit of something we make and sell. Understanding the Unit Economics for your venture – and how we build them into Enterprise Economics – is essential to startup success.

Lesson Video:

“Nothing can give a startup the illusion of success like negative unit economics. This occurs when a startup is selling a product for less than its variable cost. Hypergrowth is easy when you’re selling dollar bills for 90 cents.” — David Sacks, Craft Ventures

Required Reading:

Unit Economics

Assignment:

What is one unit for your venture? What do you sell one unit for, and approximately what does it cost to produce?

Example Deliverable:

Our example venture, Breakfust, is a subscription service and so one unit is one subscription month. We expect to charge $250 for a subscription month, and we expect our costs on that unit will be approximately $110.

Additional Reading:

Sam Altman on Unit Economics.

Spero Ventures on Unit Economics.

Footer

Copyright © 2025 4thly, Inc. All Rights Reserved | Privacy Policy | Terms & Conditions